Konferencja wyjazdowa. W poszukiwaniu tożsamości.

Dzięki zaangażowaniu pani Haliny Biedy – dyrektorki Muzeum Powstań Śląskich, partnera naszego projektu, 26 listopada odbyliśmy wycieczkę. Nie chcemy jednak tak nazywać tego wydarzenia, bo nie było to zwiedzanie miejsc i wystaw, ale spotkania z edukatorami i poznawanie potencjału edukacyjnego tych miejsc. W styczniu czeka nas warsztat dotyczący muzeów, miejsc które mogą wspierać nasze działania, które służą wspieraniu uczniów w kształceniu swojej tożsamości. Dzisiaj odwiedziliśmy kilka miejsc w niedalekiej odległości od Bytomia, w których pojawiają się wątki naszego miasta, jego historii i tego z czego słynął – górnictwa.

Odwiedziliśmy Centrum Dokumentacji Deportacji Górnoślązaków do ZSRR w 1945 roku w Radzionkowie, Muzeum Powstań Śląskich w Siemianowicach, Śląskie Centrum Wolności i Solidarności przy Kopalni Wujek w Katowicach oraz Radiostację w Gliwicach. Towarzyszyło nam wiele emocji, których ukoronowaniem było spotkanie i rozmowa z świadkiem historii – panem Stanisławem Płatkiem, uczestnikiem wydarzeń w Kopalni Wujek.

Dlaczego nazywamy to wydarzenie konferencją? Ponieważ stanowi ona źródło inspiracji, pobudza wyobraźnię i uświadamia jak wiele jest wokół nas miejsc, w których edukacja może przebiegać znacznie efektywniej, bo poprzez doświadczenie.

Foto Katarzyna Michalska