Warsztat: Film w archiwum domowym

Pełna nazwa warsztatu, który miał miejsce 8 lutego brzmi jeszcze bardziej intrygująco – “Film w archiwum domowym czyli pomiędzy utrwaleniem historii a kreatywnym potencjałem ponownego wykorzystania archiwów”. O filmie w edukacji mówi się całkiem sporo. Nie jest najbardziej zaniedbana  dziedzina kultury, bo przecież do kina uczniowie chodzą i o filmie na lekcjach się rozmawia. Podczas naszego warsztatu film zobaczyliśmy z zupełnie innej strony. Sięgnęliśmy do domowych filmów archiwalnych, poznaliśmy home movie, filmy found footage, montaż materiałów archiwalnych. Oglądnęliśmy kilka filmów i rozmawialiśmy. Drugą część warsztatu wypełniły działania. Agata Tel – Szubert zaprosiła osoby pracujące z młodszymi dziećmi do udźwiękawiania filmu kina niemego. Używaliśmy instrumentów, przedmiotów, które mieliśmy pod ręką i oczywiście głosów. Zadanie wcale nie okazało się proste, a nawet uczestnicy stopniowo odkrywali stopień jego trudności, a tym samym jego potencjał edukacyjny. Macie Gryzełko zaproponował budowanie historii w oparciu o fotosy wybrane z wielkiej rozsypanki. Omawianie kolejnych wyborów uświadamiało, że jest to ćwiczenie, które kształci wiele kompetencji językowych. Sporo czasu zajęło nam rozmawianie na temat możliwości wykorzystania ćwiczenia w szkole. Warsztat był również inspirującą porcją wiedzy na temat ciekawych i inspirujących stron w Internecie oraz potencjału instytucji znajdujących się w najbliższej okolicy. Dla nas istotne znaczenie miał również fakt, że spotkanie odbywało się w sali kinowej Bytomskiego Centrum Kultury – partnera projektu.

O prowadzących warsztat

Maciej Gryzełko – montażysta i kolorysta filmowy. Absolwent Montażu na Wydziale Reżyserii PWSFTviT w Łodzi. Certyfikowany przez Blackmagic Design trener Advanced DaVinci Resolve. Lubi dzielić się zdobytą wiedzą, dlatego z powodzeniem od ponad 5 lat prowadzi pod szyldem FrankFuterro warsztaty poświęcone zagadnieniom z zakresu postprodukcji filmowej.

Agata Tecl-Szubert – edukatorka, animatorka kultury, filmoznawczyni, autorka tekstów poświęconych kulturze współczesnej oraz edukacji kulturalnej. Pomysłodawczyni i koordynatorka projektów oraz programów edukacyjnych w Centrum Sztuki Współczesnej „Kronika” w latach 2007-2013, kuratorka wystaw sztuki współczesnej dla młodego widza. Autorka i koordynatorka międzynarodowych projektów twórczych dla dzieci i młodzieży. Inicjatorka programu szkoleniowego skierowanego do nauczycieli i edukatorów: „Dzieci i młodzież chcą więcej”. Prelegentka konferencji poświęconych edukacji twórczej, m.in.: Tool Quiz – Cuenca, Cardiff; Ogólnopolska Giełda Projektów. Nowe media – nowe perspektywy dla animacji kultury; „Edukacja przez słowo-obraz-dźwięk. Medioznawstwo w dialogu z animacja kulturalną” (Uniwersytet Śląski), współpracowała przy organizacji konferencji „Kierujemy na sztukę!” (MOCAK). Aktualnie pracuje w Filmotece Śląskiej (Instytucja Filmowa „Silesia-Film”), gdzie zainicjowała m.in.: festiwal „Film i Miasto”, katowicką edycję Home Movie Day oraz budowę kolekcji kina amatorskiego. Absolwentka kulturoznawstwa na Uniwersytecie Śląskim. Studiowała także filologię polską na Uniwersytecie Śląskim, pracę magisterską obroniła na wydziale filologii polskiej Stockholms Universitet. Obecnie przygotowuje publikację dedykowaną historii Zespołu Filmowego „Silesia”. Laureatka Stypendium Marszałka Województwa Śląskiego w dziedzinie kultury (2013). Wiceprezeska Śląskiego Towarzystwa Filmowego. 

 

Foto. K.Michalska